Röportajı İzle

İlknur GÜNEŞ / Diksiyon & Nefes

Birçok öğrenci sesini sevmez… Hep bu şikayetlerle başlar ses egzersizleri… Halbuki ses parmak izi gibidir. Size özeldir… Sesiniz birinin sesine benzese bile mutlaka farklıdır…Mutlaka size göredir. Bir de kullanmayı öğrenince istediğiniz yerde istediğiniz gibi kendinizi ifade edebilirsiniz. Bunca yıl duyduğum her ses müthiş keyiflidir benim için… Ses asla evrende kaybolmaz, boşlukta sonsuza kadar dolanır durur… Sizi sonsuza kadar yaşatır…

Oyuncu olarak en zevk aldığım şey; sahnede partnerimi dinlemektir. Onca ön hazırlığa rağmen bir tekstin repliklerini ilk defa söylüyormuşçasına yeniden keşfetmek ve o anın tadını çıkarmak çok keyiflidir. Zaten yapmam gereken onca egzersizi, onca araştırmayı yapmış, en konforlu kısma yani benim alanım olan sahneye kendimi bırakmaya sıra gelmiştir. Metni söyleyebilen oyuncudansa ifade edebilen oyuncu seyirci ile iletişim kurmaya başlar.

Tiyatro Teras’ta bizler; oyuncu adaylarıyla malzemelerini keşfetmeleri, yaratıcılık göstermeleri ve de keyif almaları üzerine çalışıyoruz. Sonucu önemsemeden sürecin tadını çıkarmaktan hep birlikte çok keyif alıyoruz. Hata yapıp, birlikte öğrenmekten zevk alıyoruz.